Späť

Príroda u vás doma

Plocha kože je 1,5 až 2 m2 a váži 3,5 až 10 kg, predstavuje teda najväčší orgán ľudského tela. Chráni nás pred mechanickými či chemickými vonkajšími vplyvmi, je akýmsi ochranným štítom. Koža má najviac nervov, ktoré umožňujú vnímať vonkajšie podnety. Neustále sa mení, či už štrukturálne alebo funkčne, pretože na ňu vplýva obrovské množstvo rôznych faktorov. Jedným z faktorov, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú našu kožu, sú aj kozmetické prípravky, ktoré používame od obyčajného mydla až po šampón na vlasy.


Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, z čoho sú tieto bežné kozmetické prípravky, ktoré dennodenne používame, vyrobené, aké zložky obsahujú a ako vplývajú na našu kožu? Väčšina z nás zrejme ani nie. Treba si však uvedomiť, že ako sa k vlastnému telu správame, to sa na ňom vždy odrazí. Preto je také dôležité zvlášť pri koži dbať o to, s akými kozmetickými prípravkami ju ošetrujeme. Prírodná kozmetika je práve to, na čo by sme mali pozerať pri nákupe. Väčšina z nás si automaticky predstaví výrobky zo zahraničia s vysokými cenami. A pritom máme doma veľa mladých životaschopných a priebojných značiek prírodnej kozmetiky ako napríklad Mydlo z farmy. Myšlienka tvoriť a vyrobiť čisté a prírodné výrobky vznikla náhodou.

vvv
Mydlá prišli ku mne samé, ja som ich nehľadala. Vedela som, že vo svojom živote chcem tvoriť. Chcem pretvárať. A na Slovenku som videla obrovský potenciál a možnosti, práve preto, že pred pár rokmi tu bol akútny nedostatok poctivých slovenských produktov. Keď človek začne tvoriť, začne sa mať radšej, začne si vážiť svoju prácu a na základe toho aj prácu iných. Začne rásť. Stále vidím veľký potenciál pre každého človeka vytvoriť na Slovensku čokoľvek, čo by bolo postavené na čestnosti, radosti a kreativite. Jednoznačne by to bolo úspešne. Mňa vyprovokovalo jedno prírodné mydlo, ktoré som dostala ako dar. Bolo to v čase, keď sa mi narodila druhá dcérka v roku 2010. Pristupovala som k jej pôrodu čo najprirodzenejšie a tak som si priala aj pokračovať. Preto ma možnosť výroby mydla nadchla a tak som začala hľadať informácie. Zo začiatku som vyrábala mydlá v noci v kuchyni, keď všetci spali. Šťastie začiatočníka rýchlo vystriedalo učenie sa a mnoho kíl skončilo nezdarom. Teraz už mám svoje obľúbené recepty a postupy a mydielka odlievame v malej mydlárni, „ – hovorí majiteľka Zuzana Roziaková, ktorá svoje mydielka pomenovala ako Mydlo z farmy. Dôvod je jednoduchý, nenašli by ste ju niekde v meste, ale na lazách, na farme v objatí prírody. Kúsok tejto prírody nájdete v každom jej mydielku.
Mydlá sú vyrábane studenou metódou. Oleje neprechádzajú varom, ale sa pri určitej teplote zlučujú s lúhom. Vďaka tomuto procesu, si oleje uchovávajú svoj charakter a mydlo pokožku nevysúša. Obsahujú totiž glycerín, ktorý pleť zvlhčuje. Počas saponifikácie vzniká mydlová zmes, ktorá sa nalieva do foriem. Na druhý deň sa mydlová hmota vyberá a krája. Nakrájané mydlá sa sušia v mydlárni 8 týždňov. Mydlo je výnimočné tým, že mlieko ktoré sa pridáva do mydlovej zmesi je čerstvé, nie sušené. Je tak zaručený prísun všetkých skutočných živín, vitamínov a minerálov pre pokožku. Kozie mlieko obsahuje AHA kyseliny, ktoré sa starajú o hĺbkové čistenie pokožky, probiotika a množstvo vitamínov a minerálov. Napr. Zinok, Vit A, B1, B6, B12, C. E. Tie pomáhajú spomaľovať starnutie pokožky, podieľajú sa na obnove pleti, udržujú jej vlhkosť a pružnosť. Mydla sú výnimočné práve kozím mliekom, ktoré do nich pani majiteľka pridáva. „Kozie mlieko je jemné a prirodzene sladké. Ale zároveň nie je jednoduché s ním pracovať. Mnohým sa iste kozie mlieko spája so zvláštnou pachuťou, alebo nepríjemnou vôňou, kedy si povedali, že už nikdy viac. Pri správnom dodržaní hygieny, pri správnej strave kôz a pri rýchlom a čistom spracovaní, však kozie mlieko nie je „cítiť". Vtedy ho považujem za zdravé kozie mlieko. Je príjemné a plné probiotík. Jemné k pokožke so schopnosťou regenerovať bunky."


mr mz mp


Najviac nás oslovilo, že mydla z farmy od pani Zuzky sú:

  • 100 %-né z bio zložiek

Výrobky sú 100 %-ne čisté, prírodné, každá surovina používaná pri výrobe pochádzala iba z ekologického hospodárstva

  • netestované na zvieratá

Spoločnosť je zásadne proti testovaniu na zvieratách.

  • ručne vyrobené

Inšpirované prírodou, vyrobené s myšlienkou potešiť. Produkty sú výsledkom každodennej ručnej práce, každý kúsok má svoj príbeh...

 mcmbmlv

Autor textu: Mgr. Jana J. Križanová

Autor foto: Zuzka Roziaková

Prihlásenie

Prihlásenie